Karpaty pełne czarów w Muzeum Wł. Orkana w Rabce Zdroju

Uwaga, otwiera nowe okno. PDFDrukujEmail

W piątek 13 listopada 2015 r. w Muzeum Władysława Orkana  odbędzie się kolejne z  cyklu spotkanie w ramach  Programu  edukacyjno-naukowego pn. „Karpaty pełne czarów”.  Jest on realizowany przez Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Nowym Targu na terenie województwa małopolskiego, przy współpracy z instytucjami kultury: muzeami i bibliotekami.  Składa się na niego kilka działań m.in. prezentacje wydanej w połowie roku publikacji naukowej, cykl warsztatów kulturoznawczych dla młodzieży i dorosłych oraz wernisaże wystawy fotograficznej.  Wydana został także limitowana seria ośmiu widokówek - zdjęć autorstwa Pani Zofii Kity. Projekt uzyskał dofinansowanie ze środków Województwa Małopolskiego oraz Powiatu Limanowskiego. Jednym z partnerów projektu jest Muzeum Władysława Orkana w Rabce Zdroju, gdzie o godz. 11.00  w „Akademii Malarstwa na szkle”  odbędą się warsztaty kulturoznawcze pt. „O płanetnikach, boginkach i czarownicach – demonologia ludowa u Górali Zagórzańskich”, które prowadzi Pani mgr Małgorzata Wierzbicka-Wójtowicz. Uczestnicy warsztatów będą mieli okazję zapoznać się opowieściami ludowymi mieszkańców regionu i wierzeniami  zebranymi przez etnografów podczas ich wieloletnich badań terenowych.

 

Po południu o godz. 16.00 w kościółku przy ul. Orkana 6, odbędzie wernisaż wystawy pt. „Magiczny świat karpackich wierzeń w fotografii Zofii Kity”. Autorką jest absolwentką Uniwersytetu Rolniczego oraz Instytutu Geografii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Od szeregu lat jej pasją jest fotografia artystyczna i portretowa. Swoje zainteresowania umiejętnie łączy z pracą zawodową w rodzinnej firmie, wykonując  reportaże ślubne i okolicznościowe oraz zdjęcia studyjne i  reklamowe.  Obok pracy zarobkowej wiele czasu i zaangażowania poświęca działalności społecznej na rzecz swojej „małej ojczyzny”. Jest wiceprezesem Stowarzyszenia Ziemia Limanowska „To Lubię”.  

Po jego zakończeniu ok. godz. 16.30 w „Akademii Malarstwa na szkle”  będzie miała miejsce prezentacja pracy zbiorowej pt. „Karpaty pełne czarów. O wierzeniach, medycynie i magii ludowej Karpat polskich” pod redakcją Katarzyny Ceklarz i Robert Kowalskiego. Publikacja ukazała się nakładem nowotarskiego oddziału PTH w ramach serii wydawniczej „Prace Komisji Kultury”. W spotkaniu wezmą udział redaktorzy tomu oraz autorzy, którzy przybliżą tematykę  publikacji.

 Wszystkich serdecznie zapraszamy do rabczańskiego uzdrowiska na to wyjątkowe spotkanie.